Nem viselheted ezt közterületen – így tiltja a magyar jog

Hírfutam

 


Lehet, hogy csak poénnak szántad, de egyes öltözékek viseléséért akár eljárás is indulhat ellened. Magyarországon ma már nemcsak az számít szabályellenesnek, ha valaki meztelenül vagy obszcén módon jelenik meg nyilvánosan – hanem vannak olyan ruhadarabok, amelyek önmagukban is tiltottak, pusztán azért, mert valamilyen hivatalos, hatósági vagy történelmileg érzékeny jelképet hordoznak. És ha valaki ezeket közterületen viseli, az nemcsak bírságra, de akár bűncselekményi eljárásra is számíthat. A legtöbben erről semmit sem tudnak, míg egyszer csak megállítja őket egy rendőr az utcán. Most megmutatjuk, milyen ruhákat és öltözékeket tilt a magyar jog, és miért.


A Büntető Törvénykönyv (Btk.) és a Rendőrségi törvény egyértelműen tiltja a hatósági egyenruhával összetéveszthető ruházat viselését. Ez azt jelenti, hogy nem lehet olyan ruhát hordani közterületen, ami a rendőrség, katasztrófavédelem, honvédség vagy bármely más hivatalos szerv formaruhájára emlékeztet. Még akkor sem, ha az eredeti logó, rangjelzés nincs rajta – ha az összkép alapján úgy tűnhet, hogy a viselője hivatalos személy, az már önmagában szabálysértés.


Nem lehet például „Police” feliratú dzsekiben sétálni az utcán, ha az megtévesztésre alkalmas. Ugyanígy tiltott a katonai jellegű egyenruha, különösen akkor, ha az a Magyar Honvédség vagy bármely más ország haderejének egyenruhájára hasonlít. A törvény célja, hogy ne lehessen visszaélni a hatósági megjelenéssel, és az állampolgárok ne érezzék magukat megtévesztve vagy fenyegetve egy civil által, aki úgy néz ki, mint egy hivatalos szerv képviselője.


A probléma nemcsak elméleti: 2024-ben is történt több olyan eset, amikor fiatalok rendőrjelmezben mentek bulizni egy farsangi rendezvény után, majd még az utcán is abban maradtak – és igazoltatás, valamint szabálysértési eljárás lett a vége. A rendőrség nem mérlegel: ha a ruha hivatalos egyenruhára hasonlít, és a viselője nem rendelkezik megfelelő jogosultsággal, az már jogsértő.


De nem csak a hatósági egyenruhákra vonatkozik a tiltás. A magyar törvények szerint tilos viselni olyan öltözéket, amely önkényuralmi jelképet ábrázol. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy nem lehet horogkeresztes, SS-jelzéses, nyilaskeresztes vagy sarló-kalapácsos emblémájú ruhát viselni, függetlenül attól, hogy valaki csak divatból vagy „viccből” hordja. Ezeket a szimbólumokat a törvény kifejezetten tiltja, és közterületi megjelenés esetén azonnal rendőrségi eljárás indulhat.


A tiltás nemcsak pólókra és sapkákra vonatkozik, hanem minden olyan kiegészítőre is, mint a karjelvény, táska, kitűző vagy akár övcsat, amely ilyen jelképet ábrázol. 2025 tavaszán több eset is napvilágot látott, amikor külföldről rendelt ruhadarabokon jelentek meg ilyen jelek, és azokat a viselőik tudtukon kívül is hordták – de ez nem mentesít a felelősség alól.


Fontos különbség, hogy a katonai stílus nem tiltott – csak a hivatalos forma másolása. Tehát egy terepszínű nadrág vagy egy zöld dzseki nem problémás, de ha az egyenruha szabása, színe és elrendezése alapján felismerhetően hasonlít egy hivatalos szervezet ruházatára, akkor az már átlépi a törvény által meghatározott határt.


A Btk. szerint aki hatósági egyenruhával összetéveszthető ruházatban jelenik meg nyilvánosan, az elzárással is büntethető. Enyhébb esetben pénzbírság jár, de ha a viselő például fellép, intézkedést színlel, vagy megtéveszt másokat, akkor az már bűncselekménynek minősül, és súlyosabb büntetés is kiszabható.


A jogszabály alól nincs kivétel – akkor sem, ha valaki cosplay-fesztiválra készül, vagy tematikus bulira megy. Ezeken a rendezvényeken zárt, magánterületen szabad viselni hivatalos jelmez másolatot, de a közterületre lépve azonnal életbe lép a tiltás. A rendőrség minden évben figyelmeztet: a farsangi és halloween időszakban is tilos közterületen hatósági egyenruhával egyező jelmezben tartózkodni.


A szabály célja világos: megakadályozni a visszaélést és fenntartani a közbiztonság érzését. De ehhez az kell, hogy a lakosság is tudja, mit szabad és mit nem. Mert néha egy egyszerű póló is több bajt okozhat, mint gondolnánk.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése