Nem mindegy, hová kerül a klíma kültéri egysége – ha zajos vagy zavaró helyre szerelik, a szomszéd akár jogi útra is terelheti a vitát. A hatóság szerint már elindultak ilyen ügyek, és a szerelők is komoly bírságra számíthatnak.
Egyre több társasházban és családi házas övezetben okoz feszültséget, hogy a klímaberendezések külső egységeit hova, milyen magasságba vagy falsíkra szerelik fel. Sokan nem is tudják, de ha a kültéri egység zavarja a szomszédot – akár zajjal, akár hőleadással –, akkor az birtokháborítási eljáráshoz vezethet.
Mit mond a jog?
A 2023. január 1-jén hatályba lépett 382/2020. (X. 30.) kormányrendelet kimondja: a társasházak vagy társas telkek esetében a klíma kültéri egységének elhelyezése engedélyköteles, és csak akkor telepíthető, ha nem zavarja a szomszédos lakás lakóit, valamint megfelel az építésügyi, tűzvédelmi és zajterhelési szabályoknak.
Amennyiben ez nem teljesül, a szomszéd kérheti a jegyző vagy bíróság közbelépését, és a kültéri egységet le kell szerelni, saját költségen.
Tipikus esetek, amelyek vitát szülnek:
– ha a kültéri egység közvetlenül egy másik lakás ablaka alá kerül,
– ha zajos működésével zavarja a pihenést,
– ha víz vagy kondenz csöpög át a másik telekrészre,
– ha társasházban nincs közös képviseleti jóváhagyás,
– ha nem szakember végzi a telepítést.
Birtokháborítás vagy szabálysértés is lehet belőle
A klíma felszerelése – ha nem jogszerűen történt – birtokháborításnak vagy akár szabálysértésnek is minősülhet, attól függően, mekkora kárt okoz a másik félnek. A jegyző ilyenkor helyszíni szemlét rendelhet el, és felszólíthatja az érintettet a berendezés leszerelésére.
Ha ez nem történik meg, a jegyző határozattal kötelezheti a tulajdonost, és ha ennek sem tesz eleget, a végrehajtás elrendelhető – vagyis hatósági úton elviszik a klímát.
Miért nem lehet akármilyen klímát felszerelni?
A rendelet szerint csak olyan klímaberendezés szerelhető fel, amely:
– megfelel a zajhatárértéknek,
– nem veszélyezteti a szerkezetet vagy tűzvédelmet,
– nem csatlakozik közös tulajdonhoz engedély nélkül,
– társasház esetén közgyűlési hozzájárulással rendelkezik.
A klímaszerelők szerint sok tulajdonos nem tud erről, és gyakran utólag kell a problémákat megoldani, ha már felkerült az egység.
Szerelők is felelősségre vonhatók
Az új szabályozás értelmében nemcsak a megrendelő, hanem a kivitelező szerelő is felelőssé tehető, ha az elhelyezés nem felel meg az előírásoknak. Akár 300 ezer forintig terjedő bírságot is kiszabhatnak, ha nem rendelkezik a szükséges engedélyekkel, vagy nem megfelelő helyre szerelte fel az eszközt.
Mit tanácsol a hatóság?
A kormányhivatal szerint klíma felszerelése előtt:
– kérjünk írásos hozzájárulást a társasházi közös képviselettől (ha releváns),
– egyeztessünk a szomszéddal (különösen társasházban vagy sorházban),
– mindig kérjünk számlát és felelős kivitelezői nyilatkozatot,
– ne hagyatkozzunk csak a szerelő szóbeli ígéretére.
A nyári forróságban egyre többen szereltetnek klímát, de most már nem lehet figyelmen kívül hagyni a szabályokat. Egy rosszul elhelyezett kültéri egység nemcsak kellemetlenséget, de jogi eljárást is hozhat a nyakunkba.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése