Bejelentési kötelezettség és bírság fenyegetheti a kerttulajdonosokat – sokan nem is tudják, hogy érintettek

 


Egyre több a jogvita a ház körüli telkek miatt – nem mindegy, mit ültetsz és hogyan használod a saját kerted


Sokan azt gondolják, hogy a saját kertben minden megengedett, pedig a szabályozás az elmúlt években jelentősen szigorodott. Az egyik leggyakoribb hiba, amikor valaki nem tud róla, hogy bejelentésköteles tevékenységet végez a telkén – legyen szó akár parlagfűvel fertőzött területről, akár művelésre szánt föld használatáról, akár hobbikert kialakításáról. A hatóságok 2024-től kiemelt figyelemmel ellenőrzik ezeket a területeket, és akár több százezer forintos bírság is kiszabható, ha valaki elmulasztja a bejelentést.


Nem csak a gazdálkodókat érinti


A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a kormányhivatalok földhivatali osztályai az utóbbi időszakban olyan ügyekben is eljártak, ahol magánszemélyek végeztek például állattartást, gyümölcstermesztést vagy virágnevelést bejelentés nélkül, mezőgazdasági hasznosítású területen. A jogszabály szerint, ha valaki parlagon hagyott területet vesz használatba, vagy telket alakít át mezőgazdasági célra, akkor azt előzetesen köteles bejelenteni a földhivatal felé.

Különösen szigorú az ellenőrzés azokra, akik:

– 1000 négyzetméternél nagyobb telket használnak
– haszonállatot tartanak (pl. tyúk, nyúl, kecske)
– kereskedelmi mennyiségű növényt termesztenek
– gazdasági udvart alakítanak ki (melléképület, fóliasátor)
– mezőgazdasági gépet tárolnak (pl. kis traktor, kapálógép)

A hatóság nem a háztartási célú kertészkedést bünteti, de ha a tevékenység kimeríti a mezőgazdasági hasznosítás fogalmát, akkor az ingatlan használati módját is módosítani kell hivatalosan, és a szükséges területalapú vagy egyéb engedélyek beszerzése is kötelező.


A parlagfű is komoly büntetést vonhat maga után


Sokan nem tudják, de már 100 négyzetméteres parlagfűvel fertőzött terület is elég ahhoz, hogy a járási hivatal automatikusan eljárást indítson, és akár 5 millió forintig terjedő növényvédelmi bírságot szabjon ki. 2024 nyarán országos razziát tartottak, és több tucat ingatlan esetében automatikus kaszálást rendeltek el közpénzből, amit később a tulajdonosnak kellett megtérítenie.

A jogszabályi alap: 2000. évi XXXV. törvény a növényvédelemről, valamint a 221/2008. (VIII. 30.) kormányrendelet, amely kimondja, hogy a földhasználó köteles a gyomnövények, különösen a parlagfű elleni védekezésre, és ennek elmaradása jogi következményeket von maga után.


Hova és hogyan kell bejelenteni?


Aki úgy dönt, hogy mezőgazdasági célú tevékenységbe kezd – akár saját fogyasztásra, akár kiegészítő jövedelemszerzés céljából –, annak be kell jelentkeznie a MÁK-nál (Magyar Államkincstár), és használatba vételi bejelentést kell tennie a területileg illetékes földhivatal felé.

A bejelentéshez szükséges dokumentumok:

– helyrajzi szám
– ingatlan tulajdoni lap másolata
– a tervezett tevékenység leírása
– nyilatkozat a használat céljáról

A hatóság 30 napon belül visszajelzést küld, és ha a kérelem megfelel az előírásoknak, használatba vételi engedély kerül kiadásra. Ezt követően már jogszabályi védelem alatt végzett mezőgazdasági tevékenységről van szó, így a támogatási lehetőségekhez is jogosultságot ad.


Kikre nem vonatkozik?


Nem szükséges bejelentést tenni azoknak, akik kizárólag:

– virágokat vagy fűszernövényeket nevelnek díszkertként
– gyümölcsfát ültetnek háztáji fogyasztásra
– konyhakertet művelnek, kis területen
– pázsitot, fűmagot telepítenek esztétikai célból

De fontos tudni: ha a tevékenység rendszeressé válik, vagy kereskedelmi szándék jelenik meg mögötte, már bejelentésköteles lehet, és az ellenőrzés során az elmaradt nyilvántartás büntetést vonhat maga után.


Milliós bírság is kiszabható mulasztás esetén


Az elmúlt években volt olyan ügy, amikor egy vidéki településen egy család több mint 3 millió forintos növényvédelmi bírságot kapott, mert a parlagfűvel borított telküket nem művelték meg, és még be sem jelentették mezőgazdasági hasznosításra.

A leggyakoribb hiba, hogy a tulajdonos azt hiszi, mivel saját célra használja a kertet, nem kell bejelenteni – ez azonban tévedés lehet, ha a terület a hivatalos besorolás szerint külterület, zártkert, vagy mezőgazdasági művelés alól kivett föld.


További információ kérhető:


járási földhivataloknál
Magyar Államkincstárnál (www.mvh.allamkincstar.gov.hu)
– vagy telefonon a 06-1-795-5000 ügyfélszolgálati számon.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Hírfutam

Kapcsolódó hírek