Megváltozott az alkalmi munka szabálya – már nem lehet korlátlanul foglalkoztatni

 


Sok dolgozó és munkáltató csak most szembesül az új korláttal, ami már hatályban van

Július 1-jétől élesedett az a jogszabály, amely jelentős változást hoz az egyszerűsített foglalkoztatás – köznyelven alkalmi munka – szabályaiban. Az új rendszer egyik kulcspontja, hogy mostantól minden magánszemély legfeljebb évi 120 napot dolgozhat le ebben a formában, függetlenül attól, hány munkáltatóval áll szerződésben. A NAV új értelmezése szerint nem cégenként számolják a munkanapokat, hanem személyenként.


Ez a változás több százezer embert érinthet, különösen a mezőgazdaságban, az építőiparban és az idegenforgalomban, ahol a rövid távú, szezonális munkák jellemzőek. Az érintettek közül sokan a nyár derekán találkoznak ezzel először a gyakorlatban – vagy egy NAV-ellenőrzés során.

Vége a cégek közötti „naphalmozásnak”

Korábban előfordulhatott, hogy valaki az egyik héten egy pékségben, a következőn pedig egy vendéglátóhelyen dolgozott napi bejelentéssel, mégis bőven túllépte az évi 120 napot, mivel az egyes cégeknél nem haladta meg a limitet. Az új szabály viszont egységesen veszi figyelembe az adott személy összes bejelentett alkalmi munkanapját, cégektől függetlenül.

Ez azt jelenti, hogy ha valaki már 100 napot dolgozott le tavasz óta, akkor legfeljebb még 20 nap alkalmi munkát vállalhat idén. A túllépés adójogi következményekkel járhat – az ellenőrzések során a NAV akár visszamenőleg is vizsgálhatja a bejelentett napokat.


Hogyan számítanak a napok?


A számításnál minden olyan nap számít, amikor a munkavállalót akár csak néhány órára is bejelentették alkalmi munkára. Nincs arányosítás, tehát már egyetlen 2 órás munka is „elhasznál” egy teljes napot a 120 napból.

Fontos tudni, hogy a törvényi maximum nem cégenként, hanem személyenként értendő. Ezért mostantól különösen lényeges, hogy a dolgozók nyomon kövessék saját foglalkoztatottságukat, és ne vállaljanak alkalmi munkát a kereten felül, mert a munkáltatóval együtt ők is felelősségre vonhatók.


Milyen jogszabályra hivatkozik a NAV?


A változás a 2022. évi CXV. törvény (a foglalkoztatás egyszerűsítéséről szóló jogszabály) módosított végrehajtási rendeletéből ered, amelyet a Magyar Közlöny 2025. júniusi számában hirdettek ki. A NAV július 1-jén frissített tájékoztatójában már az új számítási elv szerepel.

A NAV hivatalos álláspontja szerint:
„Az alkalmi munka éven belüli 120 napos korlátját a magánszemély szintjén, és nem a munkáltató szintjén kell vizsgálni.”


Kit érint ez leginkább?


A szabályok változása különösen az alábbi területeken okozhat nehézséget:

a mezőgazdasági idénymunkásoknál, akik gyakran dolgoznak több termelőnél egymást követően;

az építőipari alkalmi dolgozóknál, akik egyik napról a másikra cserélhetik a munkahelyet;

a vendéglátásban, különösen a nyári fesztiválok és szezonális események kapcsán.

Sok vállalkozásnál már most gondot jelent a toborzás, mert több visszatérő munkavállaló már elhasználta a 120 napos keretét.


Lehet még trükközni? A NAV szerint nem


Több fórumon felmerült, hogy ha a munkáltató nem egyszerűsített, hanem bejelentett szerződéses foglalkoztatást alkalmaz, akkor kikerülhető a korlát. Ez igaz – viszont ebben az esetben teljes közteherrel és bejelentéssel járó munkaviszonyt kell létesíteni, ami sokkal költségesebb a cégnek.

A NAV külön felhívta a figyelmet arra, hogy ha valaki túllépi az évi 120 napot, és ezt szándékosan leplezik, akkor adókijátszás vétségének minősülhet az ügy, amely akár pénzbírsággal is sújtható.


Honnan tudhatod, hol tartasz a 120 napban?


Az Ügyfélkapun keresztül belépve a NAV Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásában (ONYÁ) le lehet kérni az alkalmi munkára vonatkozó bejelentések listáját. Ez alapján mindenki nyomon tudja követni, hány napot dolgozott le az évben.

A munkáltatóknak is ajánlott rendszeresen ellenőrizni dolgozóik státuszát, különösen azokét, akik gyakran váltogatják a munkavégzés helyét.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Hírfutam

Kapcsolódó hírek