Súlyos betegség támadja a paradicsomot már érés előtt – sok kertben tönkremegy a termés

 


Sokan még csak most várják az első piros paradicsomokat, de a növény már ekkor is bajba kerülhet. Egy különösen alattomos betegség, a csúcsrothadás már érés előtt megjelenik, és ha nem figyelünk, teljes termésveszteséget is okozhat. A tünetek ijesztőek, a kiváltó okok viszont egyszerűbbek, mint gondolnánk – és a megoldás is a kezünkben van, csak ismerni kell a részleteket.


Mit jelent pontosan a csúcsrothadás?


A paradicsom csúcsrothadását nem gomba vagy baktérium okozza, hanem egy fiziológiás rendellenesség, azaz nem fertőző eredetű probléma. Leginkább a termés alsó részén, az úgynevezett „csúcson” jelennek meg fekete, vizenyős, besüppedő foltok, amelyek később kiszáradnak, megbarnulnak, és kemény kérget képeznek.


Sok kertbarát ilyenkor gombára vagy vírusra gondol, és permetezni kezd – de ez hiba. A csúcsrothadás hátterében valójában kalciumhiány áll, illetve a kalcium felszívódásának zavara. Ez a betegség akár már a kisebb, még zöld paradicsomokon is látható, és ha nem lépünk időben, a termés már érés előtt tönkremegy.


Mi okozza a kalciumhiányt a növényben?


A paradicsom valójában gyakran nem a talajban szenved hiányt a kalciumban, hanem a felszívódás és a szállítás nem megfelelő. Ez több tényező eredménye lehet:


Az egyik leggyakoribb ok a rendszertelen öntözés. A kalcium vízben oldott formában szállítódik a növényben, és ha a gyökerek nem jutnak elég vízhez, a kalcium sem jut el a terméshez. A hirtelen kiszáradás, majd túlöntözés kifejezetten kedvez a betegség kialakulásának.


Gyakori még a tápanyagok egyensúlyának felborulása is: ha túl sok nitrogént vagy káliumot adunk a növénynek, az akadályozhatja a kalcium felvételét. Ugyanez történhet a túl savas talaj esetében is.


Mikor jelenik meg a csúcsrothadás?


A csúcsrothadás rendszerint már a szezon elején, a korai termések fejlődése során is megjelenhet. Leggyakrabban július közepétől tapasztalható tömegesen, amikor a nagyobb meleg és a szabálytalan öntözés miatt fokozódik a stressz a növény számára. A megelőzés már ekkor is nagyon fontos.


Így előzhetjük meg a bajt


A legfontosabb a rendszeres, egyenletes öntözés. A talajt soha ne hagyjuk teljesen kiszáradni, de ne is áztassuk el. Különösen fontos, hogy az öntözés mindig ugyanabban az időszakban történjen – például kora reggel vagy késő délután, amikor nem éget a nap.


A talaj takarása is sokat segíthet: a mulcsozás csökkenti a víz párolgását, stabilizálja a hőmérsékletet, és segíti a gyökerek egészséges működését.


A kalcium pótlása is szükséges lehet. Erre léteznek kifejezetten erre a célra készült levéltrágyák, vagy granulált tápanyagok, amelyeket a talajba dolgozva biztosíthatjuk a megfelelő szintet. Fontos, hogy ne vigyük túlzásba a nitrogén- vagy káliumalapú műtrágyákat, mert ezek gátolhatják a kalcium felvételét.


Mit tegyünk, ha már megjelent a betegség?


Ha már látjuk az első barna foltokat a paradicsomokon, akkor sajnos az adott termések már nem menthetők. Az érintett paradicsomokat érdemes leszedni, hogy ne pazaroljon rá energiát a növény, és a következő termésekre koncentráljon.


A betegség kezelése ilyenkor csak megelőzés formájában működik: pótolni kell a kalciumot, és stabilizálni az öntözést. Egyes kertészek ilyenkor alkalmaznak házi praktikákat, például tojáshéj vagy mésztej kijuttatását, de ezek csak lassan hatnak, így érdemes gyorsabb felszívódású készítményt választani.


Érdemes fajtát váltani?


Vannak olyan paradicsomfajták, amelyek kevésbé hajlamosak a csúcsrothadásra, de a betegség minden fajtát érinthet. A húsosabb, nagyobb testű paradicsomok, mint például az „Oxheart” vagy a „San Marzano” különösen érzékenyek lehetnek.


A megelőzés azonban fajtától függetlenül működik: kiegyensúlyozott öntözés, megfelelő tápanyag-ellátás, és kalcium pótlása minden esetben segíthet.


Ne keverjük össze a gombás betegségekkel


Sokan tévesen összekeverik a csúcsrothadást más betegségekkel, például az alternáriás vagy fitoftórás fertőzésekkel, amelyek valóban gombás eredetűek. Ezek esetében a tünetek nem csak a termésen, hanem a levélen és száron is megjelennek, és terjedhetnek a növény többi részére is.


A csúcsrothadás viszont nem fertőz, és nem terjed egyik termésről a másikra – ha egy növényen több termés is beteg, az az általános tápanyaghiány és vízellátási probléma jele.


Összegzés: a kulcs a megelőzés


A paradicsom csúcsrothadása ijesztő jelenség, különösen, hogy már zöld állapotban elrontja a termést. Mégsem kell lemondanunk a nyári salátákról és házi paradicsomszószról. Egy kis odafigyeléssel – egyenletes öntözéssel, megfelelő kalcium-ellátással és mulcsozással – szinte teljesen megelőzhető.


Aki egyszer megtapasztalta a csúcsrothadást, az tudja, milyen bosszantó elveszíteni a várva várt termést. De a megoldás szerencsére nem bonyolult – csak tudni kell, mit figyeljünk, és hogyan reagáljunk időben.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Hírfutam

Kapcsolódó hírek