Életbe lépett az új drogtörvény – a hajtóvadászat most már országos szinten zajlik

 


2025. június 15-én hivatalosan is hatályba lépett Magyarországon az a jogszabálycsomag, amely a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények szankcionálását új szintre emeli. Az új drogtörvény célja nem más, mint hogy nulla toleranciával, radikális fellépéssel lépjenek fel azok ellen, akik kábítószert terjesztenek vagy használnak – különösen a fiatalok körében. A kormány kommunikációja szerint „a hajtóvadászat magasabb fokozatba kapcsolt”, és ezt mostantól minden érintett a saját bőrén fogja érezni.


A törvény több ponton módosítja a Büntető Törvénykönyvet és a kapcsolódó szabályozásokat. A változások értelmében már nem csak a kábítószer-kereskedők számíthatnak súlyos következményekre, hanem azok is, akik használják vagy rejtegetik a szert. Az új szabályozás értelmében például már bódult állapot is elég ahhoz, hogy valakit ideiglenesen őrizetbe vegyenek.


A jogszabályhoz kapcsolódóan létrehozták az úgynevezett „Delta akciócsoportot”, amely egy 210 fős országos különítmény, és kizárólag a kábítószer-kereskedelem és előállítás elleni küzdelemre koncentrál. A rendőrség tájékoztatása szerint az elmúlt hónapokban már több mint fél tonna kábítószert foglaltak le, közel 250 millió forint értékű készpénzt és több száz gépjárművet.


A legnagyobb változás talán az, hogy az elterelés intézménye is szigorodik. Az új rendszerben az elterelés csak akkor jár, ha a terhelt név szerint megnevezi a drogot biztosító személyt, és maximum kétszer élhet ezzel a lehetőséggel. Ezen túlmenően visszaesők már semmilyen formában nem kerülhetnek elítélés nélkül a rendszerből – még felfüggesztett büntetés sem kérhető.


A dílerek esetében az új törvény lehetővé teszi, hogy ne csak a nevükön lévő vagyonokat kobozzák el, hanem olyan ingatlanokat, járműveket, bankszámlákat is, amelyek más személy nevére kerültek, de a hatóság szerint a kábítószer-kereskedelemből származnak. Ez azt jelenti, hogy nemcsak a díler, de gyakran annak családja is célkeresztbe kerülhet, ha a vagyont nem tudják hitelesen igazolni.


Újdonság még az úgynevezett területi kitiltás: az új törvény szerint a bíróság elrendelheti, hogy a díler nem léphet vissza arra a településre, ahol a bűncselekményt elkövette. Ez a rendelkezés főként a nagyvárosokban lehet hatékony, ahol gyakori az iskolák és szórakozóhelyek környékén történő kábítószer-terjesztés.


A Belügyminisztérium közleménye szerint a törvény célja a gyermekek és fiatalok védelme, és a lakosság részéről érkező aggodalmakra adott válasz. Horváth László, a drogbűnözés felszámolásáért felelős kormánybiztos úgy fogalmazott: „Nincs alku azokkal, akik ártanak a gyermekeinknek. A törvény mostantól valódi következményeket jelent.”


A rendőrség arra is figyelmeztet, hogy a közterületen történő bódult állapot is elég ahhoz, hogy valakit akár 72 órára őrizetbe vegyenek, különösen, ha nem tudja megmagyarázni, mitől van ilyen állapotban. Ez vonatkozik azokra is, akik dizájner drogokat, herbált, biofüvet vagy más, nem engedélyezett pszichoaktív szereket használnak.


A törvény végrehajtásában kulcsszerepet kapnak az önkormányzatok és az iskolák is. A közoktatási intézmények jelentési kötelezettséget kaptak: ha tanár vagy intézményvezető észleli a drog használatának gyanúját, köteles azt bejelenteni az illetékes hatóságnak. A cél nem a büntetés, hanem a megelőzés – de a kormány szerint ehhez a szigor is szükséges.


Az új jogszabály nemcsak a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményeket sújtja, hanem a megelőzést is hangsúlyossá teszi. Az iskolákban új drogprevenciós tananyag bevezetését tervezik 2025 szeptemberétől, és megkezdődött egy országos drogellenes kampány is, amelynek célja a fiatalok tájékoztatása a kockázatokról.


A társadalmi reakciók vegyesek. Sokan örülnek a szigorításnak, különösen azok a szülők, akik félnek attól, hogy gyermekük kapcsolatba kerül a drogokkal. Ugyanakkor jogvédő szervezetek arra figyelmeztetnek, hogy a túlzott szigor kiszoríthatja a fogyasztókat az ellátórendszerből, és a büntetés helyett a rehabilitációt kellene erősíteni.


A következő hónapokban kiderül, milyen hatékonysággal működik majd az új törvény, és hogy valóban visszaszorul-e a kábítószer-fogyasztás az iskolák, fesztiválok és nagyvárosok környékén. Egy biztos: a hatóságok több eszközzel rendelkeznek mostantól, mint valaha, és az állam minden szinten nyomást gyakorol a droghasználat visszaszorítására.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése