Bármennyire is egyszerűnek tűnik, egy autórendszám is lehet tiltott Magyarországon. Ha valaki új rendszámot igényel, nem is sejti, hogy vannak betűkombinációk, amelyeket egyszerűen nem engedélyez a hatóság. A legtöbben azt hiszik, a rendszám csak egy véletlenszerűen generált kód – pedig valójában a Kormányhivatal szigorúan szabályozza, milyen karakterek kerülhetnek rá egy rendszámra, és mi az, amit kizárólagosan tiltanak. A hivatalos tiltólista meglepő: olyan betűkombinációkat találunk rajta, amiket talán észre sem vennénk – de a magyar állam szerint nemkívánatosak, sértők, vagy épp nevetségesek. Most megmutatjuk, mely rendszámokat tiltotta be eddig a hatóság, és miért.
2022 júliusa óta Magyarországon új rendszámformátum lépett életbe. Az eddigi három betű – három szám típus helyett immár négy betű és három szám szerepel minden új jármű rendszámán. Ez sokkal több kombinációt tesz lehetővé, viszont ezzel együtt a tiltott sorozatok száma is megnőtt. A Belügyminisztérium és a Kormányhivatal ugyanis már a kezdetektől meghatározta, hogy mely betűkombinációk nem kerülhetnek kiadásra semmilyen körülmények között, még akkor sem, ha valaki külön fizetne érte.
A lista élén azonnal felismerhető a „SS”, „NAZI”, „FCK”, „WC”, „GAY”, „SEX”, „PORN”, „KGB” és „HIV” betűsor, amelyeknek nem is kell különösebb magyarázat. Ezek vagy politikailag, vagy szexuálisan, vagy társadalmilag sértő tartalommal bírnak, és a magyar hatóság szerint nem méltóak arra, hogy közterületen járműre kerüljenek. A rendszám ugyanis – még ha az autós nem is szándékosan választja – közszemlére kerül, és így alkalmas lehet félreérthető, provokatív vagy bántó üzenet közvetítésére.
A Belügyminisztérium kiemelte: nemcsak a nyilvánvalóan sértő kifejezéseket tiltják, hanem azokat is, amelyek idegennyelven hordoznak megbotránkoztató jelentést. Így például a „WTF”, „LOL”, „ASS”, „DIE”, „MURD” vagy „BOMB” típusú kombinációk is automatikusan le vannak tiltva, még ha magyar szemmel nem is tűnnek problémásnak elsőre.
A különösen érzékeny kérdések – például vallási, etnikai vagy politikai utalások – szintén automatikusan elutasításra kerülnek. Nem lehet például olyan rendszám, amely „JHVH”, „ALLA”, „ISIS”, „SSS”, „ROMA”, „NAZI” vagy „HUNG” kezdéssel indul. Ezek vagy vallási nevek rövidítései, vagy szélsőséges politikai szervezetekre utalnak, illetve kisebbségeket érintő, érzékeny kifejezések – ezeket a hatóságok automatikusan kizárják az adatbázisból.
Sokan nem tudják, hogy a személyre szabott rendszám igénylésekor is vannak korlátok. Hiába fizetne valaki több százezer forintot egy egyedi, emlékezetes rendszámért, ha az a kifejezés a tiltott listán szerepel, a Belügyminisztérium elutasítja a kérelmet. Egyes kifejezések azért nem engedélyezettek, mert márkanevet tartalmaznak (pl. BMW, AUDI, FORD), mások pedig azért, mert a közízlést sértik vagy nyíltan obszcénak minősülnek. Ezek ellen fellebbezésnek nincs helye – a döntés végleges.
De mi történik, ha valakinek mégis olyan rendszám kerül a járművére, amelyről később derül ki, hogy tiltólistás lett? Ebben az esetben a hatóság visszavonhatja a rendszámot, és felszólíthatja az autó tulajdonosát annak cseréjére – még akkor is, ha eredetileg véletlenszerű kiosztással kapta.
Érdemes tudni azt is, hogy az új rendszer szerint a rendszámok előre generált sorozatok szerint kerülnek kiosztásra, és ezek automatikusan kizárják a tiltott kombinációkat. Tehát nem kell attól tartani, hogy valaki véletlenül „GAY-123” vagy „SSSS-456” rendszámot kap – ezek technikailag sem kerülnek be a listába.
A magyar gyakorlat nem egyedi. Hasonló tiltólisták léteznek például Németországban, Svájcban, az Egyesült Államokban és Japánban is. Az „SS”, „HITLER”, „NAZI” betűsorokat például világszerte tiltják a rendszámokon, és a vallási tartalmak is sok országban tiltólistásak. Magyarország tehát nem kivétel, hanem szabálytisztelő európai ország ezen a téren, ahol a közízlés és a társadalmi érzékenység alapján alakítják ki a hivatalos listát.
A teljes tiltott betűkombinációs lista nem nyilvános, de az elmúlt évek során többször kiszivárgott egy-egy részlet, és ezek alapján tudható, hogy több száz kód szerepel rajta. A hatóság célja, hogy a rendszám a jármű egyértelmű azonosítására szolgáljon – ne legyen sem politikai üzenet, sem provokáció, sem trágárság.
A közlekedési hatóság azt tanácsolja, hogy egyedi rendszám igénylése előtt érdemes ellenőrizni a kívánt karakterláncot, különösen akkor, ha az tartalmazhat idegen nyelvű utalást, rövidítést, mozaikszót vagy szleng kifejezést. Egy kis odafigyelés nemcsak a pénztárcát, de sok kellemetlenségtől is megóvhatja az autóst.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése