Levonhatják a fizetésed felét – sok magyar csak akkor döbben meg, amikor már késő

 


2025 nyarán egyre többen szembesülnek azzal, hogy a fizetésüknek csak a fele érkezik meg a bankszámlára. A meglepetés annál nagyobb, mivel sok esetben semmilyen előzetes értesítést nem kapnak, vagy ha igen, nem értik pontosan, miért vonnak le tőlük ilyen jelentős összeget. A válasz a jogban keresendő: a végrehajtási törvény lehetővé teszi, hogy akár 50%-ot is leemeljenek a munkabéredből, ha tartozásod van.


A magyar jogszabályok szerint a munkáltató köteles levonni a bérből a végrehajtás alá eső összeget, ha azt hivatalos végzés alapján elrendelték. Ez történhet például:


  • közüzemi díjtartozás miatt,
  • adóhátralék esetén,
  • gyermektartásdíj elmaradásakor,
  • vagy akár egy telefonszámla miatt is, ha azt bírósági útra terelték.



A legmagasabb levonási arányt a gyermektartásdíj esetén alkalmazzák, ekkor akár 50%-ot is levonhatnak a nettó fizetésből. Más esetekben általában 33%-os mérték a jellemző, de több végrehajtás párhuzamos fennállása esetén ez akár szintén elérheti az 50%-ot.


Fontos tudni, hogy a végrehajtó nem közvetlenül a munkavállalótól vonja le a pénzt, hanem a munkáltatót kötelezi a bérből való levonásra. Az alkalmazott ezzel szemben gyakran csak akkor értesül róla, amikor meglátja a számláján a hiányt. A jog szerint ugyan kötelező értesítést küldeni, de sokan ezt figyelmen kívül hagyják, vagy el sem jut hozzájuk a dokumentum.


A Nemzeti Adó- és Vámhivatal, valamint a bírósági végrehajtók országos szervezete szerint 2024-ben több mint 540 ezer bérből történő letiltást hajtottak végre, és ez a szám 2025-ben tovább emelkedhet, mivel a háztartások fizetési nehézségei egyre nőnek. Az infláció, a megugrott rezsi és az elmaradó bérfejlesztések miatt sokan csúsznak meg korábban problémamentes számlákkal is.


A leggyakoribb levonások okai 2025-ben:


  • közös költség elmaradása társasházban,
  • korábbi banki hitel vagy hitelkártya-tartozás,
  • adóhátralék a NAV felé,
  • gyermektartásdíj – ez a legerősebben szankcionált kategória,
  • baleseti kártérítések,
  • elmaradt közlekedési bírság,
  • és sok esetben már a diákhitel is végrehajtás alá kerülhet, ha az adós nem együttműködő.



A rendszer automatikus: nem a végrehajtó dönti el, mennyit vonnak, hanem a jogszabály szabja meg a levonható összeget. A munkáltató jogilag felelősségre vonható, ha nem vonja le a meghatározott részt – ezért gyakorlatilag nincs kibúvó, nincs alku.


Sokan azt gondolják, a minimálbér védettséget jelent – de ez nem így van. A levonások nettó összegből történnek, de még a minimálbért keresők esetén is megtörténhet, hogy 33-50%-ot levonnak, különösen ha gyerektartás vagy több párhuzamos végrehajtás van érvényben.


Az adósok számára kevés lehetőség van védekezni. A legfontosabb tanács:


  • mindig vedd át a hivatalos leveleket,
  • ellenőrizd az Ügyfélkapun a végrehajtási eljárásokat,
  • és keress fel jogi tanácsadót, ha nem érted, mit és miért vonnak.



A végrehajtás leállítása csak akkor lehetséges, ha az adós egyszeri kifizetéssel rendezi az összeget, vagy részletfizetést kér és azt maradéktalanul betartja. Ellenkező esetben a levonások addig folytatódnak, amíg a teljes követelés, kamataival és költségeivel együtt, ki nem egyenlítődik.


A fizetés 50%-ának elvonása nem kivétel, hanem jogszerű lehetőség a magyar jog szerint. A probléma sok esetben nem is a joggal van, hanem azzal, hogy az emberek nincsenek tisztában azzal, hogy ez megtörténhet – és megtörténik is.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése