Ezért járhat most kötelező pihenőidő a munkahelyeken – újra életbe lépett a hőségriadó

 


40 fok közelében a hőmérséklet, de meddig kötelezhetnek munkára? Ezt sokan nem tudják – kötelező szünet, hideg víz, árnyék is járhat.


Rekordközeli forróság nehezedik az országra 2025 júliusának első napjaiban. A napi középhőmérséklet több megyében is meghaladja a 27 Celsius-fokot, ezért 2025. július 1-jén újra életbe lépett a hőségriadó – ez már a legmagasabb, harmadfokú figyelmeztetés. Az országos tisztifőorvos elrendelte a fokozott védekezést, a kormány pedig emlékeztetett: munkavédelmi előírások is vonatkoznak a hőség idejére. Mégsem tudják sokan, milyen joguk van a munkahelyeken, ha elviselhetetlen a meleg.


Hány fokig kötelező a munka? Hol a határ?


A Munka törvénykönyve ugyan nem rögzít konkrét hőmérsékleti maximumot, de a munkavédelmi szabályok előírják, hogy ha a munkahelyi klíma veszélyezteti a dolgozók egészségét, kötelező megfelelő intézkedéseket hozni. Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) szerint:

Ha a munkahelyen a belső hőmérséklet tartósan meghaladja a 24-26 °C-t ülőmunka esetén, vagy a 26-28 °C-t fizikai munka esetén, akkor hőség elleni védelmet kell biztosítani.


Mit jelent ez a gyakorlatban?


Ha a munkaadó nem gondoskodik ezekről, szabálysértést követ el. A következőket kell biztosítani:

Ivóvíz: óránként legalább 2-3 deciliter hideg ivóvizet kell biztosítani a dolgozók számára, különösen, ha a hőmérséklet eléri a 24 °C-t.

Pihenőidő: ha a hőmérséklet 31 °C fölé emelkedik, legalább óránként 5-10 perc szünetet kell engedni, hogy a dolgozók regenerálódhassanak.

Hűtött helyiség: biztosítani kell árnyékos vagy hűvös pihenőterületet, ahol a dolgozók megpihenhetnek.

Megfelelő öltözet: a munkáltatónak figyelnie kell arra is, hogy a munkaruha ne akadályozza a hőleadást, ne melegítse túl a testet.

Kültéri munkavégzés esetén különösen szigorú előírások vonatkoznak a munkáltatókra. 31 °C felett nemcsak védőitalt és szünetet, hanem árnyékolást, sapkát, és a munkaidő átszervezését is javasolják. A legnagyobb veszélyben a közmunkások, útkarbantartók, építőipari dolgozók vannak – itt akár hőgutát is kaphat a munkás, ha nincs kellő védelem.


Ilyen hőségben a munkavállaló is dönthet?


Igen, vannak olyan esetek, amikor a dolgozó is megteheti a szükséges lépéseket. Ha például a munkaadó nem biztosítja az előírt védőintézkedéseket, és a dolgozó hőártalom miatt rosszul lesz, akár munkabalesetnek is minősülhet az eset. A munkavállaló jogosult megtagadni a munkát, ha közvetlen és súlyos veszély fenyegeti az egészségét vagy életét.

Az ellenőrzés a hatóságok feladata – ha panaszt szeretnél tenni, az országos munkavédelmi hatóságot a 06-1-477-7400 telefonszámon érheted el, vagy írásban is fordulhatsz hozzájuk. Emellett a https://ommf.gov.hu oldalon online bejelentést is tehetsz.


A túlmelegedett irodák sem kivételek


Sokan azt hiszik, a hőség csak a fizikai munkások gondja, de a klímával nem rendelkező irodákban dolgozók is veszélyben vannak. Itt is kötelező a megfelelő levegőminőség és szellőzés biztosítása. A klíma nélküli irodákban 26 °C felett már munkavédelmi előírás sérülhet – ha a helyiség nem hűthető le, a munkáltatónak lépéseket kell tennie: pl. rugalmas munkaidő, otthoni munkavégzés engedélyezése, vagy másik munkatér biztosítása.


Mit tegyél, ha nem tartják be?


Érdemes először belső fórumon jelezni a problémát – munkahelyi vezetőnél, HR-osztályon. Ha nincs változás, jöhet a hatósági bejelentés.

Ha a dolgozó emiatt lesz rosszul, és orvosi ellátásra szorul, az esetet kötelező bejelenteni munkabalesetként – a munkáltató felelőssége ekkor akár pénzbírságot vagy kártérítést is jelenthet.


Meddig tart a hőségriadó?


Az országos tisztifőorvos által kiadott hőségriadó egyelőre 2025. július 4-ig van érvényben, de a meteorológiai előrejelzések alapján ez az időpont akár meghosszabbodhat. A riasztás országos, de főként Budapest, Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Tolna és Békés vármegyék érintettek leginkább, ahol a hőérzet elérheti a 40 °C-ot is.


Kikre kell még különösen figyelni?


A hőség nemcsak a dolgozókat viseli meg, hanem a gyermekeket, időseket, krónikus betegeket is. A kórházakban és szociális intézményekben ilyenkor külön protokollt kell életbe léptetni – hűtőkamrák, több folyadék, orvosi felügyelet.


Figyeljünk egymásra, mert a hőség nem tréfa


Tévhit, hogy csak „kellemetlen”, ha 35 fok van a munkahelyen. A hőguta, napszúrás, kiszáradás, vagy akár szívroham is bekövetkezhet, ha a szervezet nem tudja megfelelően lehűteni magát. Ezért fontos, hogy a munkáltató betartsa a szabályokat, és a munkavállalók is ismerjék a jogaikat.

A nyári hőség nem kivételes, hanem visszatérő jelenség lett. A törvény viszont velünk van – csak tudni kell élni vele.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Hírfutam

Kapcsolódó hírek