Szigorítottak a kerti kutaknál – már nincs kibúvó az engedélyeztetés alól

 


2024 végével megszűnt az utólagos bejelentés lehetősége, 2025 nyarától pedig már bírság járhat minden olyan kerti kútért, amely engedély nélkül készült. A hatóságok figyelmeztetnek: a türelmi idő lejárt, most már mindenkit ellenőrizhetnek.


Egyre többen fúratnak kutat a telkükön – az ivóvíz-ellátás bizonytalansága, az öntözési igények, a klímaváltozás és az áramszünetek miatti aggodalom miatt sokan döntöttek úgy, hogy önálló vízforrásra lesz szükségük. Azonban a kerti kutakra vonatkozó szabályok szigorodtak, és 2025 nyarától már nem lehet megúszni az engedélyeztetést.


Már nincs utólagos bejelentés – csak előzetes engedélyezéssel lehet kutat fúrni


Korábban, 2024 végéig még lehetőség volt arra, hogy az engedély nélküli kutakat utólagosan, bírság nélkül be lehessen jelenteni. Ez azonban 2024. december 31-én lejárt, így 2025. január 1-jétől már csak előzetesen engedélyezett kút fúrható, minden más szabálytalan.

A hatóság hangsúlyozza: nem számít, hogy a kút magáncélra készült, és nem ivóvízellátásra szolgál – az is engedélyköteles. Az ásott, fúrt vagy csöves kutak egyaránt azonos elbírálás alá esnek, és minden tulajdonosnak be kell jelentenie a kútfúrás szándékát a jegyző felé.


Milyen feltételeknek kell megfelelni?


A 2025-ben érvényes szabályok alapján kerti kút csak akkor fúrható, ha:

a kút nem ér el mélyebb réteget, mint 50 méter,
a víz nem szolgál emberi fogyasztásra,
nem vezet be vizet a közműhálózatba,
nem ipari célokra használják,
és nem lépi át a napi 1,5 köbméteres vízkitermelést.

Ha ezen feltételek nem teljesülnek, komplex vízjogi engedélyezési eljárás szükséges, amit csak szakhatósági közreműködéssel lehet lefolytatni.


Több százezer illegális kút lehet az országban


A szakértők szerint akár 200–300 ezer illegálisan létesített kerti kút lehet Magyarországon, ezek közül azonban sokat soha nem jelentettek be a hatóságok felé. A szabályozás szigorodása épp ezért fontos – mert a környezetvédelem és a talajvíz védelme szempontjából is kiemelt jelentőségű, hogy nyomon követhető legyen, hol és mennyi vizet emelnek ki a földből.


Aki most kutat fúr, mire figyeljen?


A jelenlegi jogszabályok alapján kút csak akkor létesíthető, ha az alábbiakat betartják:

Előzetesen be kell nyújtani a tervet a jegyzőhöz,
szakértő által készített tervdokumentáció szükséges,
engedély nélkül már a fúrás előkészítése is jogsértő,
az építést csak bejegyzett kútfúró végezheti,
a kivitelezés után vízmintavétel és vizsgálat is lehet szükséges.


Egyszerűsített eljárás csak korlátozottan lehetséges


A 2025-ös szabályozás szerint az egyszerűsített engedélyezési eljárás csak akkor alkalmazható, ha a kút kizárólag háztartási öntözési célra szolgál, és nem éri el az 50 méter mélységet. Ellenkező esetben teljes vízjogi engedélyezés kell, ami nemcsak időigényes, hanem költséges is.

A hatóságok emlékeztetnek arra is: a szabálytalan kútfúrás akár 300 ezer forintos bírságot is eredményezhet, és a kút azonnali betemetését rendelhetik el, ha az engedély nélkül készült.

Érdemes tehát minden esetben előre tájékozódni, mielőtt valaki kút létesítésébe kezd.

A kerti kutak ügye ma már nem csak háztartási kérdés, hanem vízgazdálkodási és környezetvédelmi szempontból is kulcsfontosságú. A szabályok megszegése nem csak bírsággal, de hosszú távon a saját vízbázisunk veszélyeztetésével is járhat.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Hírfutam

Kapcsolódó hírek